hashoor
14 بهمن 1401 - 12:29

اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در خراسان جنوبی/ هر روز یک قنات احیا می‌شود

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با اشاره به اجرای طرح کاشت یک میلیارد درخت در اراضی استان گفت: در دهه فجر انقلاب اسلامی ۱۳۹ پروژه کشاورزی و عمرانی به بهره برداری می‌رسد.

به گزارش خبرگزاری فارس از بیرجند مهدی جعفری، رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: از بهمن سال گذشته بطور متوسط هر روز یک قنات در استان احیا شده است.

وی با اشاره به احیای ۳۶۰ قنات خراسان جنوبی افزود:بالغ بر ۸۰ میلیارد تومان برای این امر هزینه شده است.

رئیس سازمان‌جهاد کشاورزی خراسان جنوبی تصریح کرد: طرح کاشت یک میلیارد نهال و تفاهم نامه کشت درخت توت را در استان داریم که حدود یک میلیارد و 654 میلیون تومان در این حوزه هزینه شده است.

جعفری یادآور شد: در ایام دهه فجر انقلاب اسلامی امسال تعداد 139 پروژه جهاد کشاورزی خراسان جنوبی با هزینه کرد بالغ بر 138 میلیارد و 222 میلیون تومان افتتاح می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: جمع کل سرمایه گذاری در مدیریت آب و خاک سازمان و در حوزه های قنوات و همچنین سیستم های نوین آبیاری در ایام الله دهه مبارک فجر سال جاری، مبلغی بالغ بر 33 میلیارد تومان می باشد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت: با افتتاح این پروژه‌ها تعداد 24 هزار و 566 نفر از مزایای آن بهره‌‌مند می‌شوند و زمینه اشتغال 92 نفر بطور مستقیم و 248 غیر مستقیم را فراهم می‌کند.

جعفری متذکر شد: در حوزه منابع طبیعی خراسان جنوبی نیز 10 پروژه بالغ بر 25 میلیارد و 844 میلیون تومان اجرای عملیات آبخیزداری وجود دارد.

وی بیان کرد: 23 پروژه در حوزه عشایری شامل احیای قنوات، محلات عشایری و احداث آبشخور دامی و بازگشایی ایل راه‌ها در ایام دهه فجر افتتاح می‌شود.

رئیس سازمان جهادکشاورزی خراسان جنوبی اظهار داشت: در حوزه صنایع تبدیلی و غذایی 6 پروژه شامل کارخانجات خوراک دام و طیور درمیان و 3 سردخانه در قاین و سرایان و بسته بندی نمک طعام و محصولات کشاورزی در قاین است.

جعفری افزود: در حوزه تعاون روستایی نیز 6 پروژه تولیدات دامی یک پروژه باغبانی چهار پروژه شرکت شهرک های صنعتی 17 پروژه حوزه آب و خاک 74 پروژه افتتاح می‌شود.

وی گفت: سطح گلخانه‌های خراسان جنوبی 85 هکتار است که ارزش افزوده بخش کشاورزی استان از 24 درصد در سال 96 به 29 درصد تاکنون افزایش یافته است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: به‌زودی برنج، شکر، گوشت منجمد گوسفندی و گوشت منجمد گوساله‌ در استان توزیع می‌شود.

جعفری یادآور شد: در خراسان‌جنوبی 149 تن گوشت‌های منجمد گوساله و گوسفند توزیع شده است.

وی گفت: 500 تن گوشت، 1000 تن برنج پاکستانی و هندی و 2000 تن شکر برای خراسان جنوبی درخواست شده که تا پایان سال جاری توزیع می‌شود.

پایان پیام/69014

منبع: فارس
شناسه خبر: 1016629